Wykształcenie w pracy public relations – PORAdnia

Wykształcenie w pracy public relations

Często dostaję od Was pytania związane z karierą zawodową, studiami czy poradami marketingowymi. Kolejne takie pytanie zmobilizowało mnie do stworzenia specjalnej kategorii na blogu (PORAdnia), gdzie będę publikować odpowiedzi na Wasze pytania przesłane do mnie na e-maila. Mam nadzieję, że w ten sposób pomogę nie tylko osobie zainteresowanej, ale również pozostałym, którzy bezskutecznie przeszukują zakamarki internetu, ginąc na 3 stronie w wynikach wyszukiwania by ostatkiem sił oraz mocy zdecydować się na ostateczny krok, jakim jest napisanie do PR-owca… A tak na serio, to jestem tu dla Was i z przyjemnością odpowiem na każde, zawodowe pytanie.

Dziś pytanie od Angeliki.

Jestem studentką na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Skończyłam socjologię oraz zarządzanie informacją. Po licencjacie zrobiłam 2 lata na przerwę w redakcjach, gdzie spotkałam się też z PRem poznanym przeze mnie już na studiach. Chcę się rozwijać, dlatego dziennikarstwo to dla mnie za mało. Zamierzam iść na studia podyplomowe z Public Relations, ale wypada też zrobić magisterkę. Niestety będę znów zmuszona nie pracować, idąc na studia dzienne. Wiadomo, że im więcej doświadczenia zawodowego, tym lepiej, ale wykształcenie jest równie ważne.

 Jako PR-owiec, który zna się na tym co robi, z pewnością spotkałaś się z wieloma osobami, które rekrutowały się na stanowisko PR. Czy w tej branży lepiej postrzegane jest wykształcenie dziennikarskie czy dobrze mieć coś „innego dodatkowo”? Myślę nad studiami magisterskimi. Mam do wyboru Dziennikarstwo Polityczne – studia całkiem łatwe i Ekonomię Menadżerską. Chcę udowodnić, że poza pisaniem jestem też dobra w przedmiotach ścisłych, jednak czy pomoże mi to w karierze PR-owca? Czy w ogóle się przyda czy jednak lepiej coś łatwiejszego i ciekawszego,  jak dziennikarstwo? Na które studia rekruterzy mogą patrzeć przychylniej?

 

Angeliko, przede wszystkim dziękuję za pytanie. Powiem szczerze, że im dłużej pracuję w zawodzie, tym coraz trudniej odpowiada mi się na tego typu pytania. Dlaczego? Ponieważ rynek bardzo szybko się zmienia. Moim zdaniem dużo zależy od miejsca zamieszkania. Sama pochodzę z małej miejscowości w woj. lubuskim, gdzie jeszcze kilka lat wstecz specjalistów ds. marketingu czy public relations można było policzyć na palcach jednej ręki. Dziś jest nieco inaczej, ale jedno pozostało nadal bez zmian – doświadczenie jest kluczowe w tym zawodzie.

Wracając do Twojego pytania, świetnie, że obyłaś się z realiami pracy w redakcji, to na pewno wiele Ci ułatwi w późniejszych kontaktach z dziennikarzami. Sama również rozpoczęłam od pracy w Mediach Regionalnych, w ich dziale marketingu. Bardzo pomogło mi to w późniejszej pracy na stanowisku specjalisty ds. public relations.

Moim osobistym zdaniem, podyktowanym własnym doświadczeniem, polecam wybrać się na zaoczne studia magisterskie związane z Ekonomią Menadżerską, a w tygodniu zdobywać doświadczenie PRowe. Zawsze możesz uzupełnić swoje wykształcenie późniejszymi studiami podyplomowymi z zakresu public relations, które absolutnie Ci wystarczą.

Czy takie wykształcenie pomoże Ci w późniejszej karierze zawodowej? Jak najbardziej tak. Oczywiście niczego nie mogę zagwarantować, ponieważ poza wykształceniem, doświadczeniem i lekkim piórem liczy się również osobowość. Musisz mieć to coś w sobie, bez czego stąpanie po grząskim gruncie, jakim jest PR, będzie po prostu trudne.

Przeglądając ogłoszenia o pracę, spotkałam się ze szczegółowymi wymaganiami co do znajomości danego tematu np. związanego właśnie z ekonomią czy finansami. Pamiętaj proszę, że PR-owiec w swojej pracy może pracować dla różnych marek, wszechstronność tutaj może tylko pomóc, a ukierunkowanie się na daną tematykę PR z pewnością zaprocentuje.

Jeżeli z jakichś względów nie chcesz podejmować studiów zaocznych, nie porzucaj myśli o Ekonomi Menadżerskiej. Sama jestem na etapie poszukiwania menadżerskich studiów podyplomowych. Oczywiście można uzupełnić swoją wiedzę odpowiednimi kursami czy szkoleniami, ale moim zdaniem dobre wykształcenie nadal ma znaczenie dla rekruterów. Studia o tematyce Dziennikarstwo Polityczne mogą być dla Ciebie zbyt ogólne. Zdobyłaś już doświadczenie w redakcjach, dzięki temu z pewnością obyłaś się z tworzeniem notek prasowych. Na ten moment powinno to wystarczyć. Zwłaszcza że skończyłaś już studia o kierunku socjologia oraz zarządzanie informacją, gdzie jak wspomniałaś, poznałaś podstawy public relations. Polecam już teraz zapoznać się z wymaganiami krakowskich agencji marketingowych czy tych związanych z działalnością PR. Z pewnością na popularnych portalach, z ofertami o pracę, znajdziesz wiele tego typu ogłoszeń.

Mam nadzieję, że ułatwiłam Ci w jakimś stopniu podjęcie decyzji. Polecam przeczytać e-book od Prowly o tematyce „Praca w PR: rynek i wymagania”. Na pewno będzie on doskonałym uzupełnieniem tego, co napisałam.

 

Może chcecie podzielić się swoim doświadczeniem na ten temat? Dajcie znać jak obecnie działa rynek pracy na stanowisku specjalista ds. PR. Jakie umiejętności są wymagane i w jakim kierunku najlepiej się specjalizować.

 

Pozdrawiam

Paulina Woźniak, PR-owiec