Public relations głupcze!

 • Na szczęście, świadomość społeczna rośnie i coraz rzadziej słyszy się stwierdzenia, iż „PR to marketing”. Faktycznie w niektórych sferach mogą się one przenikać, ale w żadnym wypadku nie można ich ze sobą utożsamiać. I tak jak zauważyłaś, PR to zbyt obszerna dziedzina, aby móc ją opisać w kilku zdaniach – nie bez powodu na ten temat powstało i ciągle powstaje ogrom prac – od licencjackich po doktorskie.

 • Mike

  Z pewnością to co piszesz jest prawdą. PR-u nie da uchwycić się w kilku zdaniach, a samych definicji istnieje niemalże „nieskończenie wiele”. Zgadzam się, że wiele osób utożsamia marketing/promocje/reklame z PR-em, ale w Twoim tekście zabrakło mi kilku naprawdę kluczowych determinantów, które właśnie odróżniają PR od „pokrewnych” dziedzin.

  Po pierwsze jest to dwustronna komunikacja. Słuchamy co otoczenie ma nam do przekazania, a nie narzucamy z góry naszych opinii jedynie w oparciu o analizę otoczenia.

  Po drugie działania PR są mega długofalowe i zaplanowane, dzięki czemu istotna jest różnica PR-u do chociażby reklamy czy promocji, której celem jest osiągnięcie najczęściej materialnego zysku, a czas potrzebny do osiągnięcia tego jest o wiele krótszy.

  Po trzecie efekty Pr-u są ciężko mierzalne, wobec działań marketingowych które w prosty sposób przekładają się na wzrost sprzedaży.

  Po czwarte…
  Po piąte…
  Po …

  Różnic jest naprawdę sporo, więc to o czym wspomniałaś stanowi pewien zarys. Oczywiście piony Pr-u i marketingu powinny ze sobą współpracować, szczególnie jezeli chodzi o kampanie internetowe, bo ja np. nie wyobrażam sobie dobrej kampanii bez synchronizacji działań. Nie mam zamiaru Cie w jakikolwiek pouczać, a wyliczenia zastosowałem tylko dla uporządkowania treści.

  Wspaniale, że są osoby takie jak Ty, które starają się uświadomić osobom, czym jest tak naprawdę PR. Im jest więcej takich osób i działań tym lepiej 🙂

  pozdrawiam

  • Oczywiście, masz rację nie uwzględniłam wszystkich różnic, ale z czasem w dziale -> public relations znajdzie się wiele artykułów na temat: czym jest public relations.

   Dziękuje za wartościowy komentarz i pozdrawiam 🙂