Przyjaźń z Facebookiem, miłość z Twitterem?

twitter-facebook

Od tygodnia obsługuję dla klienta konto na najpopularniejszym mikroblogu na świecie, czyli Twitterze. Przyznaję nie byłam nim zafascynowana. Miałam już okazję prowadzić działania promocyjne przy pomocy tego narzędzia, było to jednak 2 lata temu, kiedy tak naprawdę Twitter raczkował w Polsce. Tym razem jednak coś między nami zaiskrzyło…

Przyznaję, Twitter ma potencjał i to coś w sobie. Zdecydowanie różni się od Facebooka, który coraz bardziej mnie ogranicza i drażni. Może dlatego, że jest ze mną praktycznie wszędzie? Prześladuje mnie w pracy oraz natarczywie przypomina o swoim istnieniu w telefonie, i tak codziennie. Jestem już trochę nim zmęczona. Z Twitterem jest nieco inaczej. I choć od niedawna na nowa odkrywam jego zalety, to wyraźnie widać, że przez te dwa lata wiele się zmieniło.

Obecnie Twitter wydaje mi się doskonałym narzędziem dla PR-owca. Bez problemu może zastąpić standardowe biuro prasowe lub podstronę „Aktualności”, czego nie mogę powiedzieć o Facebooku. Twitter daje możliwość częstych publikacji krótkich, ale treściwych wpisów. Nie ogranicza, nie prosi o pozwolenie, nie wyróżnia, nie każe płacić, nie jest sztuczny, nie kłamie… Nie musi się zmieniać tak jak Facebook, ponieważ on sam jest najbardziej aktualną treścią. I choć te dwa narzędzia Social Media są do siebie podobne, to właśnie na Twittrze znajdziemy mniej bezmyślnych treści, przez które musimy się przedzierać.

Do pełnego szczęścia brakowało mi jedynie kilka aplikacji, które mam nadzieję ułatwią mi obcowanie z Twitterem.

1. Jeżeli chcemy zaplanować swoje tweety warto zainstalować Buffer. Dzięki tej aplikacji możemy, oczywiście nie tylko na Twitterze, opracować harmonogram naszych wpisów. Aplikacja przydatna szczególnie dla agencji Social Media.

bufferapp

2. Jeśli chcemy się dowiedzieć więcej, kim są osoby, które obserwują nas na Twitterze zainstalujmy SocialBro.To aplikacja przydatna do analizy społeczności lub konkurencji. Dzięki niej możemy określić, kiedy nasi obserwatorzy są najbardziej aktywni oraz kim są, co ułatwi nam komunikację oraz łatwiejsze i skuteczniejsze przeprowadzenie kampanii promocyjnej.

socialbro

3. Jeśli uwielbiamy robić dużo zdjęć i korzystamy z Instagramu lub dla marki, którą promujemy prowadzimy kilka różnych profili społecznościowych – zainstalujmy IFTTT (if this then that). Aplikacja ta umożliwi jednocześnie publikowanie wpisów na różnych portalach. Można ją zintegrować również z Facebookiem, Flickr, Foursquare oraz Google Reade.

ifttt

4. Chcesz mieć Twittera wszędzie, gdziekolwiek jesteś? Zainstaluj Tweetings na swoim telefonie.

tweetings

5. Ostatnia aplikacja, a raczej wtyczka pomoże nam zintegrować naszego bloga z Twitterem. Buffer button – jest prosty w obsłudze i nie wymaga skomplikowanej konfiguracji.

buffer

Znacie inne, przydatne aplikacje? Czekam na komentarze.

Mam nadzieję, że Twitter mnie nie rozczaruje i nie okaże się niewinnym zauroczeniem. Choć nie ukrywam, że teraz będę wiodła związek poligamiczny… Nie odważę się rozstać z Facebookiem. Pomimo jego licznych wad, nadal tworzymy zgraną parę.

Na zakończenie autopromocja. Zapraszam: https://twitter.com/paulina_baer

Pozdrawiam

PR-owiec

Może Ci się również spodoba