Kto głośniej krzyczy?

advertising

Reklama, marketing, PR, a może media społecznościowe? Czy istnieje jeden skuteczny sposób na promocję? Które z wymienionych narzędzi gwarantują sukces i jaką agencję promocyjną wybrać? Nie znam na to pytanie jednej odpowiedzi, ale coś Wam powiem…

Jakie narzędzie promocyjne mam wybrać? Zadajmy to pytanie dziesięciu osobom z branży, a otrzymamy dziesięć różnych odpowiedzi. Dlaczego? Ponieważ w zależności od specyfikacji danej agencji każda uważa, że jej sposób na promocję jest najlepszy. Oczywiście, to biznes jak każdy inny. Ale czy warto na siłę i z pełną świadomością naciągać klientów na swoje usługi? Przecież jako spece od promocji doskonale wiemy, że źle dobrana strategia promocyjna może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Już nie wspomnę o bezsensownym wyrzucaniu pieniędzy. Jednak, czy możliwe jest wybranie jednej właściwej drogi? I w tym momencie pojawia się pewien problem… Bo czy możliwe jest wybranie jednego sposobu na promocję? To zawsze zależy od klienta.

Jeszcze rok temu można było zauważyć wysyp na rynku wyspecjalizowanych agencji. Obecnie te same agencje zajmują się wszystkim, co zleci im klient. Dlaczego? Wystarczy poczytać o przetargach na kampanie promocyjne np. w Social Media. Widać wyraźnie, że na rynku liczy się kilka większych agencji, które się wymieniają klientami. Reszta albo otrzyma szansę, albo będzie musiała poszukać innej drogi zarobku. I tak w najlepszym przypadku te mniejsze agencje znajdują klienta, ale są zmuszone wykonywać jego polecenia… Niestety, taka jest rzeczywistość. Często te mniejsze agencje są pokrzywdzone, dlatego niewielu z nas ma to szczęście i może realizować pierwotne kampanie, niestandardowe pomysły oraz przebierać w zleceniach… Dzisiejsi klienci zdecydowanie wolą nudne, ale sprawdzone sposoby.

Dobrze wiemy, że jednym z najprostszych sposobów, aby stracić dużo pieniędzy jest wybranie złej agencji. Dla mnie dobra agencja to taka, która nie oferuje tylko jednego środka promocji. Jeżeli klient potrzebuje rozgłosu i pozytywnego wizerunku nie zaoferujemy mu przecież kampanii billboardowej. W dzisiejszych czasach trzeba być elastycznym. Widać to nawet po większych agencjach, które rozszerzają swoje usługi. Ale z drugiej strony, czy warto brać wszystkie zlecenia? Skoro czujemy się pewnie tylko w marketingu, to czy zajmowanie się PR będzie dobrą decyzją? Na to pytanie musicie sami sobie uczciwie odpowiedzieć. Osobiście jednak uważam, że nie wato czasami się męczyć…

Dlatego przy wyborze agencji powinniśmy kierować się zespołem ludzi, a nie ilością nagród jakie zdobyła. Agencje, które zbyt głośno o tym mówią zazwyczaj nie mają zbyt wiele do powiedzenia. Zamiast tego agencja powinna mówić o tym, co osiągnie teraz i w przyszłości dla klienta. Bo przecież w teorii wszystkie agencje są najlepsze, jednak w praktyce bywa z tym różnie. Dlatego pamiętajmy, że wielkie agencje stają się wielkie, ponieważ ich klientowi się powiodło.

Wyścig o klienta trwa w najlepsze, wszyscy początkowo głośno krzyczą, jednak niewielu ma później coś do powiedzenia. I tym optymistycznym akcentem zakończę dzisiejszy wpis.

Chociaż nie, polecam jeszcze spot, który doskonale obrazuje to, co chciałam Wam przekazać:

Może Ci się również spodoba