Czy warto iść na staż?

Czy warto iść na staż?

Staż – często kojarzy się ze stratą czasu, parzeniem kawy, kserowaniem dokumentów i nudą… A co powiecie na staż, z którego jesteście zadowoleni, przygotowani do zawodu, a co najważniejsze po jego zakończeniu otrzymujecie ofertę pracy?

W swoim życiu byłam na jednym stażu i muszę przyznać, że była to doskonała decyzja. Gdy rozpoczęłam trzeci rok studiów postanowiłam poszukać sobie miejsca, gdzie będę mogła odbyć staż. Wiedziałam wtedy, że chcę zajmować się marketingiem czy też public relations, dlatego szukałam takiej firmy, która po pierwsze – ma dział marketingu, a po drugie – jest rozwojowa. Moim zdaniem nie warto marnować swojego czasu w firmie, w której nie będziemy się spełniać, i to nawet jeśli chodzi o trzymiesięczny staż. Uwierzcie mi, że nie będziecie się w takim miejscu dobrze czuć, a z każdym kolejnym dniem będzie coraz gorzej. Chyba że nie macie ambicji i lubicie być poganiani i wykorzystywani przez wszystkich. Ale zakładam, że tak nie jest.

Wybrałam sobie kilka najlepszych firm, z którymi się skontaktowałam. To dosyć zabawna historia, bo firma, którą byłam zainteresowana początkowo odmówiła mi twierdząc, że Urząd Pracy nie przyznaje im stażów, ale jeśli mi się uda (w co wątpią), to mogę spróbować. Tak też było. Wystarczyło trochę wysiłku i udało mi się otrzymać zgodę na odbycie stażu. I nie myślcie sobie, że po znajomościach. Było to zdecydowanie łatwiejsze niż wszystkim się wydawało.

To była naprawdę dobra decyzja. Mój staż trwał równo 3-miesiące. Po jego zakończeniu otrzymałam propozycję pracy. Chyba nić lepszego wtedy nie mogło mnie spotkać. Na samym stażu nie parzyłam innym kawy, ale za to wiele się nauczyłam. Zostałam dobrze przygotowana i wprowadzona do zawodu. Często staż może zakończyć się zatrudnieniem, jeśli stażysta wykaże się wyjątkowym profesjonalizmem. Jest to duża szansa zdobycia cennego, pierwszego doświadczenia zawodowego. Staż staje się często również jedną z opcji zdobycia praktycznych umiejętności. Oczywiście nie wszyscy mają tyle szczęścia. Jak wynika z badania Eurobarometru, obecnie co trzeci staż w Unii Europejskiej ma niską jakość pod względem warunków pracy lub treści nauczania.

W wielu przypadkach staż wygląda właśnie tak jak w kampanii społecznej pt. „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!”:

Jak tego uniknąć? Wydaje mi się, że warto przede wszystkim dowiedzieć się wszystkiego o firmie, w której chcemy odbyć staż. I zadawać mnóstwo pytań. Musimy dowiedzieć się: jakie będą nasze obowiązki lub czy dana praca zapewni nam oczekiwany rozwój i rozwinie nasze kompetencje. Nie ma co ukrywać, że firma która organizuje staż otrzymuje za taką osobę pieniądze. Dlatego tak wiele firm chętnie korzysta z tego przywileju. Taka forma aktywizacji zawodowej finansowana jest przez ministerstwo pracy lub Unię Europejską. Stażysta, który wykonuje niemal te same obowiązki, co etatowy pracownik jest więc w praktyce tanią siłą roboczą.

Wydaje mi się, że w przypadku stażu, bardziej niż zarobek powinno się dla nas liczyć doświadczenie, które prędzej czy później zaprocentuje. A jeśli będziemy niezadowoleni ze swojego stażu – nie bójmy się tupnąć nogą. W końcu jesteśmy tylko na stażu, po zakończeniu którego nie musimy mieć nic wspólnego z takim pracodawcą.

Pozdrawiam

PR-owiec

Może Ci się również spodoba